Blog

Rekonstrukcja brodawki sutkowej

Zabiegiem, który wykonuje się po mastektomii, jest rekonstrukcja brodawki sutkowej. Stanowi on ostatni etap rekonstrukcji całej piersi, pozwalając na odzyskanie ich naturalnego wyglądu. W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące operacji. 

Rekonstrukcja sutka – na czym polega? 

Obecnie istnieje kilka metod na rekonstrukcję brodawki sutkowej. Wybór uzależniony jest od wielu czynników. Operację można wykonać od razu po rekonstrukcji piersi. Najczęściej jednak kobiety decydują się na nią w późniejszym terminie. Czas między jednym zabiegiem a drugim przeciętnie wynosi 2-3 miesiące. Cały proces jest niezwykle krótki i trwa około godziny. Stosowane metody rekonstrukcji to: 

  1. Rekonstrukcja brodawki sutkowej i otoczki przy użyciu skóry pacjentki- zabieg wykonuje się po rekonstrukcji piersi. Możliwy jest tylko u osób, które mają dużą ilość tkanki podskórnej i luźnej skóry. Polega na wycięciu skóry, nadaniu jej odpowiedniego kształtu i późniejszym wytatuowaniu. 
  2. Przeszczep skóry z pachwiny lub brodawki sutkowej z drugiej zdrowej piersi. Takie działanie można zastosować, gdy druga pierś jest w pełni zdrowa. 
  3. Ukształtowanie brodawki sutkowej przy pomocy silikonu. 

Wskazania i przeciwwskazania do rekonstrukcji brodawki sutkowej

Rekonstrukcję sutka wykonuje się po przejściu przez kobietę choroby nowotworowej i mastektomii. Zabieg pozwala uzyskać naturalny wygląd piersi. Operacji nie wolno przeprowadzać w czasie radioterapii i chemioterapii. Zazwyczaj zgodę na zabieg pacjentki uzyskują co najmniej 3 miesiące po zakończeniu leczenia i rekonstrukcji piersi. Ogólny stan zdrowia musi być bardzo dobry. Przy zabiegu wymagane jest zaświadczenie od internisty, onkologa, a także RTG. klatki piersiowej. Ponadto przed zabiegiem niezbędne będzie wykonanie badań lekarskich.

Rekonstrukcja brodawki sutkowej– efekty

Rekonstrukcja sutka pozwoli przywrócić naturalny wygląd piersi po mastektomii. Wyglądają one naturalnie i niczego im nie brakuje. Niestety wiele kobiet po chorobie czuje się nieatrakcyjne, a taki zabieg zwiększa dobre samopoczucie i pewność siebie. 

Rekonwalescencja i zalecenia po operacji

Po zabiegu rekonstrukcji brodawki najczęściej występuje opuchlizna, a także pojawiają się dolegliwości bólowe. Powinno unikać się moczenia operowanej piersi, a także wykonywania gwałtownych ruchów ręką od strony zabiegu. Pamiętaj również, że zrekonstruowana brodawka sutkowa nie będzie odczuwała bodźców w takim stopniu, jak kiedyś.